זרוע אוריון וערפילית אוריון

עודכן ב: 10 דצמ 2018


בחודש שעבר למדנו שמערכת השמש שלנו נמצאת בתוך גלקסית שביל-החלב, ושהיא אחת ממאות מיליארדי גלקסיות שנמצאות ביקום שברא ה' יתעלה. עוד למדנו שבכל גלקסיה וגלקסיה יש עשרות או מאות מיליארדי כוכבים! לדוגמה, בגלקסית שביל-החלב שהיא הגלקסיה שלנו יש בין 200–400 מיליארדי כוכבים!

במרכז גלקסית שביל-החלב מצוי כנראה חור שחור אשר סביבו סובבים כל הכוכבים בגלקסיה. הנחה זו מתבססת על העובדה, שבאזור מרכז הגלקסיה נמדדו כוחות כבידה חזקים, אולם לא נצפה באזור הזה גרם שמים בעל מסה גדולה מספיק כדי להוות מקור לכוחות האלה.

גלקסיית שביל-החלב נמנית עם קבוצת הגלקסיות-הספירליות, בגלל צורתה הספירלית בעלת מספר הזרועות. הזרועות הן (מן החיצונית פנימה): זרוע ברבור, זרוע פרסאוס, זרוע אוריון (המכילה את מערכת השמש שלנו), זרוע קשת, זרוע מגן-קנטאור, זרוע סרגל (ראו תמונה, באדיבות אתר ויקיפדיה ערך "זרוע אוריון").


זרוע אוריון

זרוע אוריון היא אחת משש הזרועות המרכיבות את גלקסיית שביל-החלב, והזרוע עליה ממוקמים כדור-הארץ ומערכת השמש (בנקודה הצהובה שבתמונה). זו זרוע קטנה יחסית, והיא ממוקמת בין שתי הזרועות המאסיביות של הגלקסיה, זרוע פרסאוס הרחוקה יותר ממרכז הגלקסיה, וזרוע קשת הקרובה יותר למרכז הגלקסיה.

הזרוע מורכבת מערפיליות וקבוצות כוכבים המאגדים מיליוני כוכבים, והשם זרוע אוריון ניתן לה בגלל קרבתה לקבוצת הכוכבים הבולטת בשם "אוריון" וכן ל"ערפילית אוריון" המרהיבה. מרחקה של זרוע אוריון ממרכז הגלקסיה הוא כ-26,000 שנות אור.

ערפילית אוריון

ערפילית (Nebula) היא ענן בין-כוכבי של גז ואבק המורכב מיסודות שונים, שבו נוצרים כוכבים חדשים. הגדולים שבכוכבים מסיימים את מהלך חייהם בתור ערפילית אשר ממנה יווצרו כוכבים חדשים.

ערפילית אוריון מורכבת מיסודות כגון מימן, הליום, פחמן, חמצן, חנקן ועוד. ערפילית זו ממוקמת בקבוצת הכוכבים אוריון, והיא מרשימה ומרהיבה. הערפילית נמצאת במרחק של כ-1,300 שנות אור ממערכת השמש שלנו, וגודלה כ-24 שנות אור. יש כמה סוגי ערפיליות, וערפילית אוריון מוגדרת כ"ערפילית-פליטה".

ניתן לראות את הערפילית ממקום חשוך בעין בלתי-מזוינת ככתם מעורפל, משקפת המוחזקת על בסיס יציב תגלה את צורת הפרח האופיינית לערפילית זו, ועושר הפרטים שלה מתחיל להתגלות כבר בעזרת טלסקופ חובבים. ערפילית אוריון היא אחד האובייקטים הנחקרים ביותר על-ידי אסטרונומים מקצועיים, ואחת המטרות הנצפות ביותר בעזרת טלסקופי מחקר.

בית יוצר לכוכבים

בדומה לערפיליות פליטה אחרות, ערפילית אוריון היא בית יוצר לכוכבים. ענני הגז והאבק מהם מורכבת הערפילית נדחסים בהשפעת גלי הלם וכבידתם העצמית, ומתחממים עקב הדחיסה.

כשהטמפרטורה בלב אזור דחוס כזה מגיעה לסדר גודל של כעשר מיליון מעלות צלזיוס, מתחיל תהליך של היתוך גרעיני וכוכב נולד. הכוכבים הצעירים שנוצרים, אפופים עדיין באבק ובגז, ולכן לא ניתן לצפות בהם באור נראה, אך טלסקופים רגישים לאור תת-אדום מאפשרים מבט חודר דרך כיסוי האבק, ומגלים שבערפילית ישנם כ-2,300 כוכבים צעירים וכ-200 כוכבים במצב עוברי ממש, שרק החלו את תהליך ההיתוך הגרעיני.

בתמונה בשער הפוסט: ערפילית אוריון, להלן תמונה נוספת:#ידיעתהשם #מדעים

0 צפיות
אור הרמב'ם.jpg

© כל הזכויות שמורות לה' יתברך ויתעלה. ולכן, כל מי שרוצה להפיץ ולהאיר את אור הדעת בקרב הראויים לכך, תבוא עליו ברכה.

כל הדעות והרעיונות במאמרים ובסרטונים הם על דעת מחבריהם ובאחריותם.

כל ביקורת תילמד ותתקבל בברכה ובתודה, מפני שדברי האמת הללו של מָרי יוסף קאפח הם מאור רב עוצמה:

"שכל ביקורת, תהיה מטרתה אשר תהיה, יש בה מן הלימוד" (מבוא לתלים, עמ' יד).

זִכְרוּ תּוֹרַת מֹשֶׁה עַבְדִּי!