מעט מזער על היקום שסובב אותנו

עודכן ב: 10 דצמ 2018


היקום הוא מושג כללי לכל הבריאה העצומה הסובבת אותנו. מקורה של המילה בפרשת נח (ז, יז-כג): "וַיְהִי הַמַּבּוּל אַרְבָּעִים יוֹם עַל הָאָרֶץ [...] וַיִּמַח אֶת כָּל הַיְקוּם אֲשֶׁר עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה מֵאָדָם עַד בְּהֵמָה עַד רֶמֶשׂ וְעַד עוֹף הַשָּׁמַיִם וַיִּמָּחוּ מִן הָאָרֶץ".

חלק היקום הניתן לצפייה על-ידי האנושות הוא קטן מאד, וקרוב לוודאי שהוא רק חלק מזערי מכלל היקום. הסיבה לכך היא שגם לאור דרוש זמן כדי לעבור ממקום למקום, ולכן אנו מסוגלים לראות רק את המקומות, שהאור שיצא מהם הספיק לעבור את המרחק העצום עד שהוא הגיע אלינו.

חלק זה של היקום נקרא היקום הנצפה או היקום הידוע, והוא כולל בתוכו מיליארדי גלקסיות. לדוגמה, רק בגלקסיית "שביל-החלב", שבה שוכנת מערכת השמש שלנו, יש בין 200 ל-400 מיליארד כוכבים! היקום כולל בתוכו מיליארדי גלקסיות, שבכל אחת מהן מאות מיליארדים של כוכבים.

המצאות כגון "הטלסקופ", שהרחיבו את מפת השמיים מעבר למערכת השמש שלנו, העלו לתודעת האדם את אינסופיותו של היקום, לפחות במונחים אנושיים. גילויי תחילת המאה ה-20 חוללו מפנה עיקרי, בעיקר עם התגלית של המדען "אדווין האבל" שהובילה להכרה בהתפשטות היקום. הכרה זו, הולידה את מודל "המפץ הגדול", כלומר אם היקום מתפשט סביר שהוא היה מרוכז בנקודה אחת אשר ממנה "נולד". השערת אופן היווצרותו של היקום בדרך זו, פותחת גם פתח לחישוב גילו.

מהי גלקסיה?

גלקסיה היא אוסף של כוכבים שקשורים יחד בכוח כבידה משותף, וכולם סובבים ונעים יחדיו עם הגלקסיה. ביקום קיימות מאות מיליארדי גלקסיות, טלסקופים מודרניים מאתרים כ-200 מיליארד גלקסיות, ועם שיפור הטכנולוגיה מתגלות עוד ועוד גלקסיות. כאמור, בגלקסיית "שביל-החלב", שבה שוכנת מערכת השמש שלנו, יש בין 200 ל-400 מיליארד כוכבים! מספרן של הגלקסיות ביקום נאמד בסדר גודל של מאות מיליארדים, כאשר בכל גלקסיה יש בממוצע עשרות רבות של מיליארדי כוכבים.

גלקסיה ספירלית


גלקסית "שביל-החלב"

שביל-החלב היא אחת ממיליארדי הגלקסיות ביקום, ובה נמצאת מערכת השמש שלנו. קוטרה כ-100,000 שנות אור, עוביה כ-1000 שנות אור, והיא מכילה כ-200 עד 400 מיליארד כוכבים כמו השמש, הסובבים את מרכז הגלקסיה במהירות הקרובה ל-220 ק"מ בשנייה.

כדי להמחיש את גודלה של הגלקסיה נֹאמר כך: אילו כוּוצה מערכת השמש שלנו לגודלו של מטבע, כי אז קוטר הגלקסיה, מכווץ באותו יחס, היה כרוחבה של יבשת אמריקה הצפונית. כלומר, מסע בין-כוכבי בתוך שביל-החלב, ולו בין המערכות הקרובות ביותר, בטכנולוגיה הנוכחית, יימשך דורות רבים. קצה גלקסית שביל-החלב אינו מוגדר באופן חד, אלא על-ידי הריכוז של הכוכבים ההולך ויורד.

מכיוון שאנו מסתכלים על הגלקסיה מתוכה, היא נראית בלילות חשוכים ונקיים כמעין שביל לבן, ומכאן התקבל שמה. שביל החלב מקיף את כל כיפת שמים, ולמעשה כל הכוכבים הנראים בשמי הלילה ללא טלסקופ שייכים לשביל-החלב. צורתו של שביל-החלב גורמת לכך, שכוכבים מרוחקים נראים צפופים כל כך, עד שנקודות האור שלהם מצטרפות לפס צר של אור לבן.

גלקסית שביל החלב במבט מכדור הארץ (קליפורניה, ארה"ב)


הגלקסיה כולה נעה במהירות של כ-600 ק"מ בשנייה, גילה מוערך בכ-13.2 מילארד שנה, כלומר היא נוצרה כ-600 מיליון שנה בלבד לאחר ה"מפץ-הגדול". לאור זאת עולה, כי ששת ימי הבריאה הם משל בלבד (ראו הקדמת הרמב"ם למורה עמ' ח) להתפתחות ולבריאת העולם בשישה שלבים שארכו מיליארדים רבים של שנים.

במרכז שביל-החלב מצוי כנראה חור שחור אשר סביבו סובבים כל הכוכבים בגלקסיה. הנחה זו מתבססת על העובדה, שבאזור מרכז הגלקסיה נמדדו כוחות כבידה חזקים, אולם לא נצפה באזור הזה גרם שמים בעל מסה גדולה מספיק כדי להוות מקור לכוחות האלה.

גלקסיית שביל-החלב נמנית עם קבוצת ה"גלקסיות-הספירליות", בגלל צורתה הספירלית בעלת מספר הזרועות. הזרועות הן (מן החיצונית פנימה): זרוע ברבור, זרוע פרסאוס, זרוע אוריון (המכילה את מערכת השמש שלנו), זרוע קשת, זרוע מגן-קנטאור, זרוע סרגל.

הדמיית שביל החלב (נאס"א)


התמונות באדיבות ויקיפדיה ערך שביל החלב.


#ידיעתהשם #מדעים

0 צפיות
אור הרמב'ם.jpg

© כל הזכויות שמורות לה' יתברך ויתעלה. ולכן, כל מי שרוצה להפיץ ולהאיר את אור הדעת בקרב הראויים לכך, תבוא עליו ברכה.

כל הדעות והרעיונות במאמרים ובסרטונים הם על דעת מחבריהם ובאחריותם.

כל ביקורת תילמד ותתקבל בברכה ובתודה, מפני שדברי האמת הללו של מָרי יוסף קאפח הם מאור רב עוצמה:

"שכל ביקורת, תהיה מטרתה אשר תהיה, יש בה מן הלימוד" (מבוא לתלים, עמ' יד).

זִכְרוּ תּוֹרַת מֹשֶׁה עַבְדִּי!