top of page

מנדל הטמבל מייגע את חסידיו ומקעקע את יסודות הדת

נשאלתי בעניין סרטון מסוים (ראו כאן) שבו מסופר על חסיד חב"ד בשם אבי טאוב אשר שמע כמה מלמולים מגוחכים מפיו של מנדל הטמבל, והחליט בעקבותיהם להשקיע עשרות מיליונים ובמשך עשרות שנים משנות חייו, עד שלבסוף מת ולא ראה ברכה בעמלו. אותו טאוב ראה במנדל הטמבל לא פחות מנביא! וכך הוא אומר: "כל מה שהרבי דיבר, כל מה שהרבי אמר, כל מה שהרבי ניבא – התקיים אחד לאחד", אמונתו בכך שמנדל הטמבל היה נביא, דרדרה אותו לסבור שבאזור נחל הקישון יש מחצבים עצומים של יהלומים ואבני חן.


ברם, איני יודע מה טאוב רצה ממנדל הטמבל, שהרי מנדל נשמע אומר שבים יש מחצבי יהלומים, לא באזור נחל הקישון, וכך ממלמל מנדל הטמבל בסרטון (1:02, 1:11, 1:21): "שיש לה ים ושם יש עומק [...] והעומק מתאים לאבנים טובות ומרגליות [...] בעומק המים".


וקרוב לוודאי שמנדל שמע פעם שמצאו כמה אבנים טובות באזור חיפה, וניסה את מזלו... אגב, את המילים: "בחיפה יש גם הר, הר הכרמל", אומר ראש העיר חיפה דאז, גוראל, למנדל הטמבל המין הרשע והשיכור, תוך שהוא מנופף באצבעו כנגד מנדל הטמבל (1:45).


נחזור לענייננו, מעט אבני החן שנמצאו, נמצאו בכלל באזור הקישון, וכאמור איני יודע מה טאוב רצה ממנדל הטמבל בעניין זה. כמו כן, איני יודע אם מנדל התכוון "להתנבא" במלמוליו, סתם נראה לי שלא היה לו מה לומר לראש העיר גוראל, והוא הפטיר כמה דברי הבל מפיו.


על-כל-פנים, סרטון זה הינו דוגמה לאדם אומלל שהלך בשבי אחרי אליל משוקץ. טאוב מצא אבנים טובות מעטות והפסיד עשרות מיליונים בחיפוש אחרי יהלומים, וברדיפה אחרי עושר מדומה ומתעתע, וכמו שהוא בעצמו אומר: "השאלה היא כמה נצטרך עוד להשקיע מאמצים" (2:05). לאחר השקעה של עשרות שנים בפרויקט הוא מת מבלי לראות ברכה בעמלו.


ולא אתפלא כלל אם ישנם עוד מקומות רבים בארץ שאם יושקעו בהם עשרות מיליונים, ימצאו גם בהם כמה אבנים טובות. השאלה היא אם מדובר בכמויות מסחריות שמצדיקות השקעה של עשרות מיליונים ועשרות שנות חיים... וכמו שנאמר לקראת סוף הסרטון (9:14): "בני משפחת טאוב נדרשים כעת להוכיח שאכן יש כאן כמויות מסחריות של אבנים יקרות ושיש כדאיות כלכלית". אגב, בגלל מיעוט האבנים, הן מתומחרות ביוקר רב (עד חצי מיליון!) בטענה שמדובר באבנים מ"ארץ הקודש" (4:02) – אחרת הם היו במאזן של הפסד בלי שום ספק.


קצרו של דבר, מנדל היה מין וכופר ונביא שקר, וחסידו הפסיד עשרות מיליונים על-כך שייחס חשיבות עצומה למלמוליו של אליל סכל, ואף מת לאחר עשרות שנים של יגיעה לריק, מבלי לראות ברכה בעמלו. ולכן, כל שנותר לחסידים השוטים הוא להוציא סרטון שירומם את האליל שלהם, ולפרסם את עצמם בתקווה שיקנו מהם אבנים מעטות במחירים מופקעים.


***

ועתה נראה כיצד מנדל הטמבל מקעקע את יסודות הדת. ובכן, אחד מהחברים שלח אלי קישור לסרטון שבו מתואר ראיון שנערך עם מנדל הטמבל, וביקש את התייחסותי. בראיון המדובר, מנדל הטמבל החליט שיסודות דתנו הם: שמירת שבת, הנחת תפילין ושמירת כשרות (ראו כאן, בדקה 1:50). לפי דמיונו, אם עם-ישראל ישמור על שלושת הדברים הללו, הכל יסתדר. ובמלים אחרות, גאולתו של עם-ישראל, הצלחתו ושגשוגו תלויים בשלושת הדברים הללו.


ובכן, לא רק שאין לדבריו שום יסוד, ולא רק שיסודות הדת הם יסודות מחשבתיים-מדעיים, ולא עניינים טכניים-מעשיים. אלא, שניסיונו להפוך מצוות, חשובות ככל שיהיו, ליסודות הדת, משמעו הוא למעשה קעקוע יסודות הדת המחשבתיים הקיימים! וזו היא מטרתו האמיתית, לקעקע את יסודות דת משה, ולאפשר את הפיכת דתנו לדת טכנית פרו-נוצרית, שגם ניתן לעצב אותה ככל שהוא יעלה בדעתו, וגם מאפשרת את הנצחת הבורות, הסכלות והטמטום בעם-ישראל, אשר כל-כך הכרחיות להמשך שלטונו כאליל פגאני אשר על פיו יישק דבר.


והנה לפניכם עדות לחומרת מעשיו של הטמבל, מתוך שלושה-עשר יסודות דתנו:


"וכאשר יפקפק [אפילו רק יפקפק] אדם ביסוד [אחד] מאלו [שלושה-עשר] היסודות הרי זה יצא מן הכלל וכפר בעיקר ונקרא מין ואפיקורוס וקוצץ בנטיעות, וחובה לשׂנוא אותו ולהשמידו, ועליו הוא אומר: 'הֲלוֹא מְשַׂנְאֶיךָ יְיָ אֶשְׂנָא וּבִתְקוֹמְמֶיךָ אֶתְקוֹטָט' [תה' קלט, כא]".


בתמונת שער הרשומה: קברו של מנדל הטמבל לצד קברו של חמיו.

התמונה מאת: אבגד - משתמש. רישיון: CC BY-SA 2.5.

מנדל הטמבל מייגע את חסידיו ומקעקע את יסודות הדת
.pdf
הורידו את PDF • 166KB

121 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page