top of page

מחיר האדישות

במאמר זה נתבונן בעונש הכבד שפקד את טורקיה לאחרונה ונשתדל ללמוד ממנו, במיוחד כשרעידת האדמה הגיעה עד ארצנו, אמנם במידה פחותה, אך סימן הוא גם לנו להתעורר.


בוחרי ש"ס, הליכוד ונספחיהם סמוכים ובטוחים שהם בצד הנכון, כי הם בוחרים במי שמנפנף ב"שמירת מסורת" ו"מדינה יהודית", אך גם נשיא טורקיה ארדואן ניצל את הרגש הדתי של ההמון כדי לעלות לשלטון. טרם שעלה לשלטון הוא זעק "מדינה מוסלמית מדינה מוסלמית".


וכך בדיוק נוהגים הביב וחבר מרעיו, להלן דבר-מה בנושא מתוך כתבה בכלכליסט (כאן):


"ארתור פינקלשטיין, יועץ הבחירות והמנטור המיתולוגי של בנימין נתניהו הגדיר לתלמידו [=הביוב ביבי] לקראת בחירות 96 את השסע החדש שישרת אותו כקמפיינר: 'יהודים' נגד 'ישראלים'. לפי המנטור [=ארתור]: מי שמגדיר עצמו בראש ובראשונה כ'יהודי' נוטה להצביע לימין, ואילו מי שרואה עצמו כ'ישראלי' רוב הסיכויים שיצביע לשמאל. אבחנה זו הולידה בזמנו את הסיסמה 'פרס יחלק את ירושלים' [הציגו אותו כמויסר] אשר בהמשך התבססה בלחישה הארסית של נתניהו לרב [=המכשף המכוער] כדורי: 'השמאל שכחו מה זה להיות יהודים'".


בנוסף, נשיא טורקיה – בדומה למעללי הביב כיום – ביצע רפורמות חריפות במערכות המשטר, הוא הוביל משאל-עם שבו הוצגה הצעה לבצע שינויים בחוקה והיא התקבלה ברוב קטן של 51.4 אחוזים (נתונים צמודים כבישראל). השינויים התבטאו בהעברת סמכויות כבירות לנשיא כגון: קביעת תקציב המדינה, מינוי שרים ללא אישור הפרלמנט (=הממשלה) ועוד. לאחר שני עשורים של שלטון ארדואן קיים בטורקיה פיקוח כבד על מערכת המשפט, ומאז תחילת הרפורמות פוטרו יותר משליש מהשופטים, והוחלפו בשופטים צעירים "נאמנים לשלטון".


וכך טען שופט טורקי לשעבר: "כאשר הרשות השופטת איבדה את עצמאותה, היא הפכה לנשק של הממשלה".


אמנם, על מערכת המשפט להיות נאמנה לשלטון, דהיינו לאכוף את החוקים שמחוקקים בכנסת, אך עליה גם להרתיע את השלטון מפני שחיתות שלטונית. והמציאות הוכיחה שראשי שלטון "הימין" הושלכו לכלא לא פעם ולא פעמיים. אך זה מה שמשותף לבוחרי ש"ס, הליכוד ונספחיהם – הנהייה העיוורת אחרי בשר ודם, אשר אין לו לסמוך על בינתו עד יום מותו.


הנה לפניכם מעט תיעודים על חברי ליכוד, אשר חושפים שפניהם אל ביצור מעמדם:


ח"כ קרעי מנסה לסגור את השידור הציבורי על כל אגפיו, והתקשורת היא כלב השמירה של הדמוקרטיה; ח"כ בועז ביסמוט מבקש לאסור הקלטות של אדם ללא הסכמתו מה שיפגע בתחקירים עיתונאים; ח"כ גוטליב מאשימה את המפגינים – כמאה-ועשרים אלף איש – על כך שמניפים דגלי אשף בהפגנה אף שמדובר בבודדים שאפילו הותקפו על-ידי המפגינים; ח"כ אופיר כץ וח"כ דודי אמסלם (הנהנתן עונד שעון הקרטייה) מקדמים חסינות ממעצר לראשי ערים ומועצות אזוריות; ח"כ מירי רקב חותרת לבטל את הדירקטוריונים (=מועצת המנהלים) המורכבים מאנשים ותיקים במקצועם האחראים גם למנות אנשים מוכשרים – כך הם יוכלו למנות את הדודה והדוד הבבוניסטים כעושי דברם בתפקידים הבכירים ביותר במדינה.


את צעדי ההשתלטות הם מבצעים – כמינים הרשעים – לצד הטלת דופי ורפש בלתי פוסקים, שקרים והכפשות חסרות שחר, וכל זאת מלֻווה בהסתה פרועה כנגד כל מי שמפריע לשׂררתם, כמו לדוגמה מערכת המשפט – עד שהיועמ"ש נזקקה לאבטחה ברמה גבוהה ביותר; וכפי שנבח הבבון ח"כ דודי אמסלם על בימת הכנסת (כאן): "אצלינו יש מסורת בלב [...] המדינה היהודית בהכרח תיעלם עם אנשים כמוכם" – וזעקתו היא כזעקת ארדואן הדיקטטור.


נקודה חשובה נוספת, מכיוון שהם מושחתים עד העצם, הם אינם דוגלים באידיאולוגיה או בדרך מסוימת כלשהי – וכפי שראינו בממשלה הקודמת, כאשר הם ישבו באופוזיציה, הם התנגדו להטבת מצב חיילינו ולמתן סיוע לנפגעות אונס. הם תירצו זאת בטענה השקרית והמתעתעת שמטרת האופוזיציה היא להפיל את הממשלה, אך צבועים שמנפנפים בדת ישראל בעוד שימינם מלאה שוחד, מסוכנים לעם-ישראל הרבה יותר מאשר אחמד טיבי.


עוד ממעלליהם, ח"כ ינון אזולאי מש"ס אמר: "אנחנו מרוויחים ארבעים-וחמש אלף [ש"ח], נשאר לנו בנטו בקושי עשרים [אלף ש"ח] [...] אני מציע שנצמיד את שכר הח"כים לשכר השופטים [=כחמישים-וארבע אלף ש"ח]", על-כך הוסיף ח"כ בועז ביסמוט: "מכל התפקידים שמילאתי, השכר כחבר כנסת הוא הנמוך ביותר"; אך כל זאת לא מספיק להם, כי לפני כשבוע אושר לראשונה "חוק התרומות [=השוחד]" המאפשר לנבחרי ציבור לקבל "תרומות".


לאחר שהקב"ה שלח את משה רבנו ע"ה ואת דת האמת, וכן את נביאי ישראל השכם והערב כדי להזהיר את עמֵּנו מפני נבלותם – וכל זאת לא מועיל – מגיע שלב שבו הרצון האלוהי מחייב ללמד את הפתאים, שמתעקשים לדבוק ברשעים, בדרך הקשה. בטורקיה יותר ממיליון איש נותרו ללא קורת גג, כאשר בניינים חדשים שנבנו על-פי תקנים מודרניים קרסו וחשפו רשלנות ושחיתות נרחבת. לעומת זאת, עיר אחת, שרק מצפון לה נחלו הרס כבד, תפסה את הכותרות:


ראש עיריית "ארזין" הטורקית, אשר קיבל ביקורת קשה כשהתעקש בזמנו על דרישות מקצועיות למתן היתרי בניה – כעת מגיב למאורע: "זה הולך ונעשה ברור יותר ויותר, שאחת הסיבות העיקריות לחורבן ולמוות היא העמדת-פנים של מושחתים, יחד עם הפרתם את הנורמות והחוקים, ויחד עם כל זאת העיר שלי יוצאת דופן".


"כֹּה אָמַר אֲדֹנָי יְיִ: וּבִקַּעְתִּי רוּחַ סְעָרוֹת בַּחֲמָתִי וְגֶשֶׁם שֹׁטֵף בְּאַפִּי יִהְיֶה, וְאַבְנֵי אֶלְגָּבִישׁ בְּחֵמָה לְכָלָה. וְהָרַסְתִּי אֶת הַקִּיר אֲשֶׁר טַחְתֶּם תָּפֵל [=בזלזול וברשלנות מתוך שחיתות מוסרית ורדיפת בצע] וְהִגַּעְתִּיהוּ אֶל הָאָרֶץ וְנִגְלָה יְסֹדוֹ וְנָפְלָה [=אחשוף אותו עד גילוי יסודותיו הרקובים ועד נפילתו] וּכְלִיתֶם בְּתוֹכָהּ וִידַעְתֶּם כִּי אֲנִי יְיָ. וְכִלֵּיתִי אֶת חֲמָתִי בַּקִּיר וּבַטָּחִים אֹתוֹ תָּפֵל וְאֹמַר לָכֶם: אֵין הַקִּיר וְאֵין הַטָּחִים אֹתוֹ. [ובהמשך עתה מתגלה מי הם אשר נמשלו לטייחים:] נְבִיאֵי יִשְׂרָאֵל הַנִבְּאִים [בשקר] אֶל יְרוּשָׁלַ‍ִם וְהַחֹזִים לָהּ חֲזוֹן שָׁלֹם וְאֵין שָׁלֹם נְאֻם אֲדֹנָי יְיִ" (יח' יג–טז).


בתקופת העריץ צ'אוצ'סקו ברומניה, התרחשה רעידת אדמה בסדר גודל קטן יותר מאשר בטורקיה, אף שלכאורה צ'אוצ'סקו היה רשע ואכזר יותר. אך בזכות מה שלמדתי במאמרים בעניין השואה הבנתי, שמי שמתיימר ללכת בדרך ה' ולמרות זאת בוחר בדרכי רשע, שחיתות ובהמיות – עליו רובץ חרון אף ה' הגדול ביותר: על דרך הצביעות שבחר בה, על סילוף דת האלהים, ועל חילול-שם-השמים אשר בידו: "הַמִּתְקַדְּשִׁים וְהַמִּטַּהֲרִים אֶל הַגַּנּוֹת אַחַר אַחַת בַּתָּוֶךְ אֹכְלֵי בְּשַׂר הַחֲזִיר וְהַשֶּׁקֶץ וְהָעַכְבָּר יַחְדָּו יָסֻפוּ נְאֻם יְיָ" (יש' סו, יז).


ואחתום בפסוק ממשלי (כט, יב) אשר מתאים מאד למצב האומה בראשותו של הביב:


"מֹשֵׁל מַקְשִׁיב עַל דְּבַר שָׁקֶר כָּל מְשָׁרְתָיו רְשָׁעִים".


ופירש שם רס"ג: "בשחיתותו [של המושל] יושחתו הסובבים אותו, ובשחיתות הסובבים אותו יושחתו פקודיהם, עד שיכלול הדבר את כל התושבים".


בתמונה: מן ההרס שהותירה רעידת האדמה בעיר דיארבקיר שבטורקיה.

מחיר האדישות
.pdf
הורידו את PDF • 124KB

91 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentários


bottom of page