top of page

פינת האמת על רגל אחת: מהו השקר?

"מִדְּבַר שֶׁקֶר תִּרְחָק" (שמ' כג, ז).


לאחר שעסקנו בכמה תובנות לגבי האמת שהיא העיקר נעבור לבדוק את השקר שהוא הֶפכהּ, וכבר כתבתי במאמר הקודם ('מיהו שליח נאמן') בעבור מי נכתבים המאמרים האלו:


"ואין מאמר זה והבאים אחריו מכֻוונים אל אלו שלא רוצים להבין, אלא דווקא לאלו שנתן בורא עולם פתח קטן בליבם, ואפילו כחודו של מחט, ונטע בהם את הרצון להתחיל ולהבין מהו עיקר חיותם בעולם-הזה ובבא אחריו".


פתחתי וחזרתי על הדברים הללו, מכיוון שלמרות שהאמת היא העיקר אין ביכולתו של האדם לקבלהּ מיד, ולכן עליו לעורר את עצמו להתבונן ולבדוק ולבחון כל עניין לאשורו. אל לו לאדם לקבל מאומה כמובן מאליו, אלא לבדוק ולחקור היטב שהוא יונק את כל השקפותיו ממקורות מהימנים ונאמנים, וכן להשתדל תמיד להבין את ההשקפה לעומקה ובדרכי ההוכחה.


כדי לעשות כן על האדם להכרית מקרבו את כל דברי השקר, הרמייה והתעתועים, מפני שהם העוונות והמסכים אשר מונעים ממנו לראות את האמת נכוחה, ובכל תחום מתחומי החיים, שנאמר: "לֹא יֵשֵׁב בְּקֶרֶב בֵּיתִי עֹשֵׂה רְמִיָּה דֹּבֵר שְׁקָרִים לֹא יִכּוֹן לְנֶגֶד עֵינָי" (תה' קא, ז).


ואם תהיתם על מה אורך הגלות הזו, ועל מה הייסורים אינם מרפים ומתרגשים עלינו חדשים לבקרים, ובכן, אם דוברי אמת אתם בלבבכם כבר ידעתם כי בחירה היא ביד האדם והאומה באיזו דרך שירצו ללכת בה – ובהתאם לכך נדונים הם לפני ה', והבא ליטהר מסייעין בידו.


אבל אותם המתעים והמתעתעים אשר אין פיהם וליבם שווים, ייכשלו מלהבין את השקפות האמת כל-שכן מלהבין את דקוּת ענייניהן, וגדולה מזו, השקרים המונעים מהם לראות את אור האמת יכרכו סביב עקביהם עד שיהפכו לעבודה-זרה בידם – ויחד-עם-זאת יְדַמּוּ שהם הולכים בדרכי מישרים או אפילו שהם "צדיקים וחסידים": "דֶּרֶךְ רְשָׁעִים כָּאֲפֵלָה לֹא יָדְעוּ בַּמֶּה יִכָּשֵׁלוּ" (מש' ד, יט), החושך יהיה להם לאור והאור לחושך וכל ימיהם יגששו כעיוורים באפילה.


השקר טבוע בתעתועי עולם התאוות הבהמי (עולם השקר) ומונע מאיתנו לידע את ה' יתעלה כפי שנצטווינו בהר סיני. ברם, אדם ישר-לבב שעיין ובדק והוּכחה לו האמת בידיעה ברורה כבר אינו חש לדברי החולקים עליו, גם אם ישב בדד כנגד כל העולם, וכך רבנו כותב במורה:


"לפי שכל דבר שהוכח לא תוסיף אמיתתו ולא יתחזק הנכון שבו בהסכמת כל העולם עליו, ולא תגרע אמיתתו ולא ייחלש הנכון שבו אם יחלקו כל אנשי הארץ עליו" (ב, יה).


די במבט קל על העולם בכלל ועל עולם היהדות בפרט, כדי להבין כאור השמש בצהרי היום, שארס הנחש ושקריו מפעפעים בשכלי בני האדם. הם מתעקשים לדבוק בהזיות עבודה-זרה ובסתם הבלים מהובלים, אף שאין הוכחות-אמת בידם לדרכם היקושה. אם רק יבדקו את עצמם בלי נטייה לשום צד יצליחו לזהות בקלות את העבודה-הזרה שבידם ואת הליכתם אחרי דמיונות שווא, וכן אחרי פַּרְנָסִים ערומים כַּנָּחש, נוכלים ומלאי תאוות, אשר משתמשים בשקר כדי לסמֵּא את עיני הכסילים ההולכים אחריהם, שמאבדים את חייהם בעולם-הזה ובבא.


על עמֵּנו לקום ולהתעורר מתוך תרדמת הבהמיות הזאת שנפלה על שכלי בני האדם, ולמרוד בכל אותם שוטים וכסילים אשר מונעים מעמֵּנו לידע את בוראנו כפי שנצטווינו בהר סיני. ולא רק חורבן הפרט בידיהם, אלא גם חורבן האומה, שכן ללא ידיעת ה' יתעלה וללא מוסר טהור, לא נוכל לעולם לקיים את הנדרש מאיתנו ולכונן כאן בארץ-ישראל ממלכת כהנים וגוי קדוש.


יהי רצון שנזכה ויתקיים בנו הפסוק:


"וְלֹא יְלַמְּדוּ עוֹד אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ וְאִישׁ אֶת אָחִיו לֵאמֹר: דְּעוּ אֶת יְיָ, כִּי כוּלָּם יֵדְעוּ אוֹתִי לְמִקְטַנָּם וְעַד גְּדוֹלָם נְאֻם יְיָ, כִּי אֶסְלַח לַעֲו‍ֹנָם וּלְחַטָּאתָם לֹא אֶזְכָּר עוֹד" (יר' לא, לג).

מהו השקר
.pdf
הורידו את PDF • 104KB

68 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page