top of page

תלונה למבקר המדינה על נת"ע ונתיבי ישראל

עודכן: 27 בדצמ׳ 2023

שלום רב, לפני כשנתיים וחצי הגשתי תלונה (I21-025005) על תופעת הוונדליזם של פרסומות-ענק אשר מודבקות במרחב הציבורי ועל רכוש ציבורי, פרסומות של חב"ד וברסלב.


במכתב זה אני רוצה לחדד את פנייתי, ולהפנות למציאות מאד מצערת במדינת ישראל:


1. הדבקת פרסומות-ענק ברחבי הכבישים בארץ, בעיקר על-גב שלטי חוצות.

2. תפקודם הלקוי של שתי חברות האחראיות לטיפול בנושא והן: א) "נתיבי תחבורה עירוניים" (הידועה בשם נת"ע) ו-ב) "חברת נתיבי ישראל".


לפני שאתחיל אבהיר שהכבישים הבין-עירוניים הם באחריות נת"ע, ודרכים מהירות כגון כביש ארבע הינן בבעלות נתיבי-ישראל.


חברת נת"ע מתנערים מאחריות, דיווחתי למוקד (4575*) בתאריכים: 1) 9.3.23; 2) 11.8.23; 3) 18.8.23, על קטע כביש שנמשך ארבע-מאות מטרים, מצומת מסובים לכיוון מזרח אשר בו הודבקו מדבקות של חב"ד על-גב כמעט כל שלט חוצות.


ברם, רק פנייתי מה-9.3.23 טופלה, שני הדיווחים האחרים לא קיבלו יחס במתכוון.


לאחרונה, בתאריך 11.9.23 דיברתי עם מוקדנית של נת"ע ושאלתי מדוע לא טיפלו בדיווח ותשובתה הייתה: "אי-אפשר להוריד את המדבקות", שאלתי "למה?", היא חזרה ואמרה: "אי-אפשר להוריד את המדבקות".


כעת אעבור לתלונתי על חברת נתיבי ישראל:


בתאריך 26.5.23 פניתי במוקד הטלפוני (2120*) וציינתי קטע כביש שבו הודבקו מדבקות של חב"ד ברוב השלטים בקטע של כ-10 ק"מ, בין צומת מסובים למחלף מורשה, בשני הכיוונים.

יומיים לאחר מכן קיבלתי את ההודעה הבאה (מסומן 1):כעבור שבועיים נסעתי שם שוב וראיתי שהנושא לא טופל. התקשרתי שוב לנתיבי ישראל בתאריך 9.6.23 והלנתי על-כך שלאחר בדיקה רק כשלושה שלטים הוסרו מתוך עשרות.

המוקדנית אמרה שתטפל בנושא, ביום ראשון (13.6.23) קיבלתי את ההודעה (מסומן 2):הם משקרים, שהרי על-גב כמעט כל שלטי החוצות בקטע הכביש שציינתי מודבקות פרסומות-ענק של חב"ד, אי-אפשר להחמיץ אותן. הן נמצאות שם חודשים רבים ועד היום הן לא הוסרו. אז התקשרתי אליהם פעם שלישית, אמרתי שאפנה הלאה למשרד מבקר המדינה, המוקדנית אמרה שתטפל בנושא, ואז קיבלתי את ההודעה הבאה (מסומן 3):עברו יותר משלושה שבועות ושוב העניין לא טופל.


הטענה הקבועה שלהם היא שהם מסירים את המדבקות ואלה חוזרים ומדביקים. לכן, בתאריך 7.9.23 התקשרתי לאחר שמצאתי על כביש 531 פרסומת חדשה, יכולתי לומר זאת בוודאות, גם כי אני עובר שם מדי יום ושם לב לפרסומות הללו, וגם כי הפרסומת הודבקה על קיר פלסטיק שקוף (מסומן 4 לקמן) ורואים שהעבירו יד להסיר אבק כדי שהמדבקה תידבק חזק.


העיקר, התקשרתי ואמרתי שזוהי הזדמנות להתחקות אחרי מספר לוחית-הרישוי של המדביק, אך המוקדן ענה במחי-יד: "אין לי יכולת לאכוף, מה שאני יכול לעשות זה לשלוח את הצוות לשטח להסיר את המדבקות", התעקשתי שיוודא את תשובתו עם אחרי המשמרת אך הוא התעקש ואמר בהחלטיות שזוהי התשובה. להלן התמונה שנזכרה (מסומן 4):אציין של"חברת נתיבי ישראל" יש מצלמות משוכללות מאד, לא פעם דיברתי עם מוקדנים אשר בזמן-אמת הזיזו את המצלמות וראו את המדבקות שאני מדבר עליהן תוך-כדי שיחה.


בנוסף לבקשתי לתפוס את פורעי-החוק, ביקשתי גם להסיר את המדבקות הענקיות הללו במקום הנדון (ראו מסומן 4) ובמקום נוסף קרוב, המוקדן עשה שיחת ועידה איתי ועם העובד בשטח אשר מסיר את המדבקות כדי שאוכל להכווין אותו, דאגתי שיישלח אליו המיקום ששלחתי למוקד, וכעבור זמן-מה קיבלתי את ההודעה הבאה (מסומן 5):כעבור שעתיים קיבלתי הודעה נוספת (מסומן 6):ברם, עד היום (14/9/23) העניין לא טופל, שוב.


והנני תמה: וכי אין לחברת נתיבי ישראל קצין ביטחון שיתפוס את הכנופייה הזו? וכי אין לחברת נתיבי ישראל מחלקה משפטית שיכולה לשלוח אותם לעבודות שירות לכל הפחות?


ואחתום בהצעה, כדאי מאד להעניש את הוונדליסטים פורעי-החוק הללו בעבודות-שירות שבהן הם יסירו את כל הפרסומות של חב"ד וברסלב שנתלו על-ידיהם ועל-ידי חבריהם.


המרחב הציבורי אינו הפקר וכפי שקובע החוק במדינת ישראל.

תלונה למבקר המדינה על נתע ונתיבי ישראל
.pdf
הורידו את PDF • 330KB

118 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

2 Comments


ידידיה
ידידיה
Sep 21, 2023

בוקר טוב.

מי אחראי לנקיון כבישי יהודה ושומרון?

אני משתדל להוריד בעצמי או לקשקש על התועבות האלה.

כמובן מתי שמתאפשר בלי להסתכן או לפגוע בתנועה.

Like
איתמר שלו
איתמר שלו
Sep 21, 2023
Replying to

כפי שכתבתי במאמר, בגדול הכלל הוא שכביש בין-עירוני בהחזקת חברת ״נת״ע״ (*4575) וכביש מהיר בהחזקת חברת ״נתיבי-ישראל״ (*2120). כבישים עירוניים הם בהחזקת העירייה (106).


בכל מקרה, אם הכביש לא בהחזקתם אז תשאל בחזקת מי? והם יפנו אותך.


יישר כוחך ידידיה! תיזהר לא לסכן את עצמך בכבישים…


שנה מבורכת.

Like
bottom of page