top of page

פינת האמת על רגל אחת: שינויים בהלכה

מי שיתבונן בתורת ישראל יבחין שישנו פער עצום בין תורת ישראל, לבין התורה המשובשת של ימינו, כפי שהיא מוצגת בשולחן הערוך של קארו והגהותיו. וכשאני אומר "תורת ישראל" אני מתכוון אל התורה-שבעל-פה כפי שהיא ניתנה לנו על-ידי משה רבנו, נחתמה על ידי רבי יהודה הנשיא במשנה, נבררה על ידי רב אשי, וזוככה ונצרפה על ידי רבנו הרמב"ם.


מה קרה באלף שנים האחרונות שגרם לפער העצום הזה?


אם נעיין בספרי הפוסקים האירופיים באלף שנים האחרונות, ונבדוק את הלכותיהם אחת לאחת, נראה שהם הוסיפו וגרעו רבות על ההלכה שפסקו חכמי המשנה והגמרא.


אתם מוזמנים להתחיל אפילו עם הלכה אחת ליום ואז לאט-לאט תתגלה לכם האמת, ואולי קצת תתביישו בעצמכם ולא תבינו איך נפלתם שולל ברשתם של הוזי הזיות ומזייפי תורה.


מפני אותם זייפנים חששו רבי יהודה הנשיא ורב אשי, ולכן הם כתבו וחתמו את המשנה והגמרא וזאת למרות האיסור לכתוב את התורה-שבעל-פה. כלומר, הם חששו שמא בשל התארכות הגלות וריבוי הפרעות ופיזורנו בין העמים, תשתכח תורה מישראל, ואז יקומו אותם זייפנים ויפיצו תורה חדשה. ואף שחששם התממש, תורת האמת לא נשכחה מישראל.


זאת ועוד, היה צורך גדול להנציח את פסיקות הסנהדרין, שבטלה כמה שנים לפני חתימת התלמוד, שמא יקומו חכמים אחריהם, כל אחד במקומו מאחת מארבע כנפות הארץ, וימציא לעצמו ולעדתו הלכות ומנהגים וינסה להחדיר אותם לכלל עם ישראל כפי שבאמת קרה.


ומזאת חשש גם רבנו הרמב"ם, בראותו את עם-ישראל מאבד את צביונו הייחודי ונגרר אחרי עדות הכסילים שבארצות אדום, ששינו וסילפו את תורת עם-ישראל והפכו אותה לכלי אשר משדל את לומדיו לרדוף אחר ההבל: אחרי הייחוס, הכסף, הכבוד, השררה והתאוות. הוא ראה כיצד יהודי ספרד, תימן וצפון-אפריקה נגררים אחרי יושבי ארץ אדום ואף משתעבדים להם, וכיצד השקפות היהדות הזכות והנקיות בידיעת ה' ודרכיו מזדהמות ומתבזות על ידם, ולכן הוא כתב את ספריו: מילות ההגיון, ספר המצוות, פירוש המשנה, משנה-תורה ומורה-הנבוכים.

ועצה אחת לי אליכם: אל תשללו את הנאמר למעלה על הסף גם אם מעורר הוא בכם שאט נפש בעיון ראשון. חכו מעט, ונסו להתגבר על התחושה האומרת לכם לכעוס.


ותבדקו. תפתחו את הספרים ותבדקו לבד. זה מותר.


כך למדו היהודים תורה מאז ומעולם. כל אחד הוסיף משהו משכלו להבנת העניין המדובר. רק כך מחדדים את השמועה. רק כך יוצרים אומה של אנשים חכמים ומשכילים שיש להם יכולת חשיבה עצמאית ומקורית, ולא אומה של תוכים נבערים ופגאניסטים המלהגים אין סוף מילים לא מובנות שאינן תורמות שום דבר להבנת דרכי ה' יתברך ואף להיפך – המחלוקות ההלכתיות שהם יצרו הרסו את עמֵּנו וגרמו לנו להתרחק עוד ועוד מהאמת ומהשגחת ה' יתברך.


הלוואי ונזכה לדעת ולראות את חזון התממשותה של דרך האמת, וכדברי הנביא ישעיה:


"לֹא יָרֵעוּ וְלֹא יַשְׁחִיתוּ בְּכָל הַר קָדְשִׁי כִּי מָלְאָה הָאָרֶץ דֵּעָה אֶת יְיָ כַּמַּיִם לַיָּם מְכַסִּים, וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא שֹׁרֶשׁ יִשַׁי אֲשֶׁר עֹמֵד לְנֵס עַמִּים אֵלָיו גּוֹיִם יִדְרֹשׁוּ וְהָיְתָה מְנֻחָתוֹ כָּבוֹד" (יא, ט–י).

פינת האמת על רגל אחת שינויים בהלכה
.pdf
הורידו את PDF • 101KB

99 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

2 Comments


איתמר שלו
איתמר שלו
Apr 12, 2023

נחתמה, נבררה וזוככה. אהבתי.

Like

עדי ישר כח וברוך הבא! דברייך מדוייקים וישרים להפליא! עלה והצלח!

אולי תתחיל להציג הלכה הלכה כפי שאמרת, זה יהיה פרוייקט חשוב מאוד.

Like
bottom of page