top of page

מסעו של מבקש האמת למצוא אשה

לאחרונה, לאחר שרכשתי מקצוע והנני מכלכל את עצמי בכבוד, התחלתי לחפש לי אישה, אך לא קל למצוא אשה שתתאים לי. מצד אחד, חשוב לי להכיר מישהי שהינה כבר דתיה, אך אני מכיר את העולם-הזה ויודע שבמקרה ואכיר מישהי המגיעה מבית דתי, אפילו אם נניח שהיא יחידת סגולה שמכירה בדרך האמת, קרוב לוודאי שהוריה אינם כמותה, ולכן כל ארוחה סופה להתפוצץ לאחר שאעיר דבר-מה על תמונות המינים שבסלון. קצרו של דבר, לצערי המציאות מוכיחה שרוב המתיימרים ללכת בתורת-משה נוהים אחרי ההבל, ומגששים באפלה.


מצד שני, הנני שואל את עצמי: האם כדאי לי להכיר מישהי שאינה דתיה ולשכנעה בצדקת דרכי? זה אפשרי, אך אני מכיר גם את העולם החילוני ואין לו גבולות! קשה לנפש שהתרגלה לחיים תאוותניים ופרוצים להשתכלל אל מידת הענווה, הצניעות ושפלות-הרוח. לדוגמה, איך אפשר לשכנע את החילוניים שההומואים סטו כלפי התאווה המינית הבהמית ושדרכם רעה מאד? או שאסור לאכול מבישולי גויים? שהרי לדידם של אוהבי תרבות העמים, תאוותיה והזיותיה, מדובר בגזענות נוראה ובחוסר-שוויון שהוא כידוע שירת חייהם.


לכן נרתעתי מלגשת לבחורות חילוניות ודתיות כאחד, אף שהיו שמצאו חן בעיניי ורציתי לגשת אליהן ולהציע להן לשוחח יחדיו על כוס קפה.


בשלב מסוים משפחתי דחקה בי ללכת למפגש דייטים, הסכמתי, אך במהלך המפגש קיבלתי סירובים לא מעטים, קרוב לוודאי בשל שהבעתי וביטאתי דעות איתנות ונחרצות – וזאת אף-על-פי שלא חשפתי את התמונה המלאה של השקפותיי מיד בהתחלה, אך-גם-כך לא הצלחתי למצוא אישה שתסכים עם עשרים אחוז מתפישותיי, והיו שם כארבעים נשים.


המפגש שבו השתתפתי היה מעין "ספיד-דייט" לדתיים בלבד והוא התנהל באופן הבא: קבוצת גברים ישבו סביב שולחנות והבנות סבבו בין השולחנות. במהלך המפגשים ענינו על שאלות מכרטיסיות שהוכנו מראש, וכבר אז הבנתי שכל הבנות שם נמנות על מי שנאמר עליהם (יש' כט, יג): "בְּפִיו וּבִשְׂפָתָיו כִּבְּדוּנִי וְלִבּוֹ רִחַק מִמֶּנִּי וַתְּהִי יִרְאָתָם אֹתִי מִצְוַת אֲנָשִׁים מְלֻמָּדָה".


כלומר, מצד אחד הן הצהירו: "בטח, כולנו שומרות שבת", אך אף לא אחת הזכירה מאומה בענייני אמונות ודעות, נהפוך הוא, ניתן היה לומר שהעיסוק בנושא דוחה אותן, כאילו מדובר בעניינים מכבידים ומייגעים, ולא עניינים ברומו של עולם. במהלך המפגשים עלו במוחי דברי משה רבנו (שמ' ד, י): "לֹא אִישׁ דְּבָרִים אָנֹכִי [...] כְבַד פֶּה וּכְבַד לָשׁוֹן אָנֹכִי", וכן פירוש אונקלוס שם: "אֲרֵי יַקִּיר מַמְלַל וְעַמִּיק לִישָּׁן אֲנָא" – "מפני שדבריי נכבדים ולשוני עמוקה".


לא ראיתי לנכון לנהוג כשאר הגברים, דהיינו לשעשעהּ ולהצחיקהּ ואת הדיונים החשובים לדחות. מילא אם היה איזה סיכוי שהן יודעות משהו מן התכלית או מכירות משהו מדרך האמת אז הייתי מרשה לעצמי לפלרטט קצת, אך סביר להניח שמדובר בנשים שיצאו מקרב עמי-הארצות אשר מחפשות להעביר את חייהן ב"סבבה", דהיינו ברדיפה אחרי ההנאות והתאוות ולא הרבה מעבר לכך. כמו כן, אם מצאת-חן בעיניה היא יכולה גם להתפתות ולהציג מצג שווא ביחס לאישיותה והשקפותיה, אך מיד במשבר הראשון היא תתהפך עליך. לכן, מוטב לדעתי לדבר גלויות וברורות לפני שנרקמים יחסים כלשהם. איני מתיימר למצוא מישהי שתזעק בשם ה' אל עולם השכם והערב, אלא רק מבקש לדעת מיד בהתחלה האם זו מישהי שתוביל את בניי ובנותיי אל ידיעת האלוהים? אשר היא ההתקרבות האמיתית והרצויה לפניו, או, שתדליק נרות שבת כסגולה לשפע וכו', תברך ברכה לבטלה, ותחשוב שהיא עושה לי טובה גדולה?


בקיצור, הסקתי שהגדרתן כ"דתיות" ריק וחלול מכל תוכן רוחני אמיתי, ומבטא רק שיוך שטחי כלשהו, כמעט כמו שההוא גאה בהיותו אזרח רומני וכמו שההיא גאה בהיותה טבעונית.


דומני, כי הסממן הראשון שעל איש-האמת בימינו להירתע ממנו הוא אמירות כגון: "לא טוב קיצוניות", מפני שאמירה שכזו מורה על פשרות שנעשו, פשרות שנובעות גם מתעייה אחרי ההבל וגם מהעדר אהבה לה' ולאמת. כמו כן, אמירה שכזו מעידה על-כך שהאומר הוּסת לחלוטין על-ידי כומרי הדת האורתודוקסים, וסובר שדרך הפשרה היא הרצויה לפני ה'. אולם, כבר הורה רס"ג שעל איש האמת לדבר בתוקף, והמסופק, דהיינו מי שאינו יודע להכריע בין אמת לשקר, ידבר ברכּוּת, ומי שחייו הינם מִקשה אחת של טמטום והבל שלא ידבר כלל.


לדעתי יש להתמודד עם סכלותם ועיוורונם באמצעות הזכרת דמותם הרוחנית הנעלה של הנביאים האמיצים, אף שגם על זאת הם יערערו בסתר ליבם, שהרי רבניהם גדולים בעיניהם יותר מנביאים, ביחסם להם כוחות המעלים אותם לדרגת אלוה "עֵץ וָאָבֶן" (דב' כח, לו). בכל אופן, חובה עלינו ללכת בדרכי הנביאים (וכפסק רבנו במצות התוכחה), וכן חובה על כל איש ואיש לשאוף להגיע למעלתם ולדרגתם, שהרי ככל שהשאיפה נשגבה, כך ההישג בפועל.


בעקבות המצב בימינו שעליו נאמר (יש' נט, טו): "וַתְּהִי הָאֱמֶת נֶעְדֶּרֶת וְסָר מֵרָע מִשְׁתּוֹלֵל" – שאגב המשך הפסוק הוא: "וַיַּרְא יְיָ וַיֵּרַע בְּעֵינָיו כִּי אֵין מִשְׁפָּט" – חובה על האנשים אשר זכו להכיר וללכת בדרך האמת להילחם באנשי העוול, ועוד, שעל-ידי מעשינו אנו עשׂויים לבטל גזרות קשות והרות אסון לעם-ישראל. ולענייננו, חובה על כל אדם לטהר את ביתו מהזיות.


"קְרָא בְגָרוֹן אַל תַּחְשֹׂךְ כַּשּׁוֹפָר הָרֵם קוֹלֶךָ וְהַגֵּד לְעַמִּי פִּשְׁעָם וּלְבֵית יַעֲקֹב חַטֹּאתָם" (יש' נח, א).


"חוֹשֵׂךְ שִׁבְטוֹ שׂוֹנֵא בְנוֹ וְאֹהֲבוֹ שִׁחֲרוֹ מוּסָר" (מש' יג, כד).


דרך הפשרנות המוחלטת שבאה לידי ביטוי באדישות, בכסילות ובריצה עיוורת יחד עם העדר לעבר התהום החשוך מדעת, היא האנטי-תזה של אנשי האמת. ההתחברות עם אותם הפשרנים הנבערים רעה ומזיקה מאד לאנשי האמת, אשר בחרו ללחום באנשי העוול והרשע ולקבוע את מלחמת-הצדק הזו בראש מעייניהם, מפני שהאדישות והסכלות גורמות לרפיון בעבודת ה', קל וחומר כשאדם מתחתן עם אישה כזו, בטח ובטח אם הביאה לו ילד. זו אגב אחת הסיבות שהמינים מפצירים בעבדיהם להתחתן ולהביא ילדים במהרה טרם שיזהו את השחיתות המוסרית השׂוררת בקהילתם, כך שגם אם יזהו, ידיהם כבר אזוקות לאישה שמוחה נשטף בהערצת אלילים בשר ודם, ובכל הסגולות המאגיות הפגאניוֹת. ואיני יודע מה קשה יותר: ללמד אשה כזו את דרך האמת תוך כדי עקירת השקפותיה והזיותיה, או לגרשהּ.


סוף דבר


מי ששולט ביצרו כדאי לו מאד להמתין בסבלנות עד שימצא אישה אמיצה ויראת-שמים שתתאים להליכתו בגאון ובעוז. ומה לאנשי האמת למהר כאשר חייהם חיי שלווה ושמחה?


כמו כן, לצד החיוב להוליד ילדים וללמדם תורה ומצוות, עומדים כנגד עיניי גם דברי קהלת (ב, יט): "מִי יוֹדֵעַ הֶחָכָם יִהְיֶה אוֹ סָכָל וְיִשְׁלַט בְּכָל עֲמָלִי שֶׁעָמַלְתִּי וְשֶׁחָכַמְתִּי תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ". ובמילים אחרות, רק עם אשה יראת שמים אמיתית כדאי לבנות בית שיסייע בידי למלא את שליחותי, כי רק אשה כזו תדע לחנך ילדים בדרך הטובה, ורק אשה כזו תהיה אשה משכלת.


ניתן אפוא לסכם את כל המאמר בשני פסוקים מופלאים ממשלי (יט, יג–יד):


"הַוֹּת לְאָבִיו בֵּן כְּסִיל וְדֶלֶף טֹרֵד מִדְיְנֵי אִשָּׁה, בַּיִת וָהוֹן נַחֲלַת אָבוֹת וּמֵיְיָ אִשָּׁה מַשְׂכָּלֶת".


אנא ה', סייע נא בידי למצוא אשה כלבבי וכמשאת נפשי, למען שמך הגדול והנורא.

182 צפיות4 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

4 Commentsאיתמר שלו
איתמר שלו
Feb 16, 2023

תודה על עצתך הלבבית והטובה.

Like

קודם כל מברך אותך בברכת הדיוט שתמצא אשה כלבך הטהור.

מעט אסייג ואומר שבדורנו קשה מאוד למצוא אנשים ערכיים ושלמים בדעת. וכבר אמר שלמה המלך אחד מאלף מצאתי ואשה בעל אלה לא מצאתי. הרבה יותר קשה למצוא אישה שלמה שהרי ה׳ בראן ליופי ולגידול ילדים ומדרך הטבע הן פחות קשורות לחכמה. אתה מחפש אישה ולא חברותא ובטח שלא כדאי לך לקחת רבנית שתהיה משגיחת כשרות עליך (יש פסיכיות כאלו) ותציק לך חלילה ולכן הכי חשוב שתהיה אישה ערכית ובעלת מידות שתעריך אותך ותרצה להיות עזר כנגדך. גם אני הקטן הרבה יותר שואף לרוחניות מאשתי אבל היא נותנת לי ומשתדלת לכבד וזה מה שחשוב. מבינה של שופינג היא הולכת לב ולא כמו כל מיני גברים שנגררים אחרי נשותיהם ולא עושים מה…

Like
Replying to

מצטרף בחום לברכתו הטובה של יצחק.

Like
bottom of page