30 אוג׳ 2018

מחפש ציטוט של הרמב"ם לגבי ראשי הישיבות בזמנו

3 תגובות

בעבר ראיתי ציטוט של הרמב"ם באחד מספריו שבו הוא כותב בחריפות משהו בסגנון שראשי הישיבות בזמנו בסך הכל מתפארים בשם הזה אבל למעשה אין להם שום ידע תורני או שהידע התורני שלהם חלש. לא זוכר איפה ראיתי את זה בדבריו. אולי ידוע לכם?

נראה לי שאתה מתכוון לדברי הרמב"ם בפירושו למשנה בכורות, למרות שהרמב"ם ביקר את הממסד הרבני במקומות לא מעטים.

תוכל לקרוא על נושא זה בהרחבה, ולראות גם את המקור שאתה מבקש במאמר שפורסם באור הרמב"ם, ושמו: "סלידתו של הרמב"ם מתארי הממסד הרבני". העליתי את המאמר לאתר והוא מחולק לשני חלקים, להלן קישורים: חלק א, חלק ב.

אגב, בזכותך שמתי לב ששכחתי לפרסם את חלקו השני של המאמר, והוספתי אותו עתה לאתר.

31 אוג׳ 2018

אכן, נדמה שהכתוב בפיה"מ לבכורות הוא שראיתי. ייש"כ.

מיותר לציין שהמאמרים שכתבת על הסלידה מהממסד הזה ותואריו כל כך נכונים.

מעולם לא הבנתי על מה הסתמך מהרי"ק בהצטרפו לשם לכאורה נגד דברי הרמב"ם בהלכות ת"ת.

כבר כתבתי בכמה מקומות ששותפותו של מָרי בממסד הרבני הייתה בעוכרינו ובעוכריו.

Newest Posts
  • חיפשתי באתר ולא מצאתי התייחסות כלפי כשרות הבשר בארץ, הרב אמנון יצחק במשך 40 שנה בהרצאותיו מדבר על בעיית הכשרות והשחיטה של הבשר, ניסיתי לברר בעצמי עד כמה שידי משגת וגיליתי שיש בעיות לא רק בכשרות אלא גם באחסון הבשר, ולכן באופן אישי הפסקתי לאכול בשר, האם השחיטה בארץ תואמת להלכה?
  • רב מסוים טוען כי החתן צריך לחבוש כובע בטקס החתונה שלו כי מכיוון שהוא כמו מלך לכן כובע הוא כמו הכתר שלו. זה נראה כמו רעיון מעורר מחשבה. אולי נוכל לומר שבקהילה בה אף אחד לא חבוש כובעים בדרך כלל, זה יהיה ייחודי ומיוחד לחתן לעשות זאת - ובכך לציין את מעמדו המלכותי. מה תהיה השקפת הרמב"ם בעניין זה - במיוחד בנסיבות של ימינו?
  • מישהו שאל אותי לאחרונה: האם יש סמכות הלכתית אמינה המתירה - במיוחד לאדם עני - רק מזוזה אחת לכל הבית - כלומר בכניסה לבית?
אור הרמב'ם.jpg

© כל הזכויות שמורות לה' יתברך ויתעלה.

ולכן, כל מי שרוצה להפיץ ולהאיר את אור הדעת בקרב הראויים לכך, תבוא עליו ברכה.

כל ביקורת תילמד ותתקבל בברכה ובתודה, מפני שדברי מרי יוסף קאפח הם מאור רב עוצמה: "שכל ביקורת, תהיה מטרתה אשר תהיה, יש בה מן הלימוד" (מבוא לתלים, עמ' יד).

זִכְרוּ תּוֹרַת מֹשֶׁה עַבְדִּי!