יוני 17

מדוע תורתו של רבי נחמן מברסלב גדלה כיום בפופולאריות עצומה?

3 תגובות

נערך לאחרונה: יוני 17

מדוע תורתו של רבי נחמן מברסלב גדלה כיום בפופולאריות עצומה? מוכר ספרים עולמי סיפר לי כי הספר היהודי הפופולרי ביותר שנמכר אי פעם הוא "בגן האמונה" של רב שלום ארוש - ספר המבוסס כולו על תורתו של רבי נחמן. ספר זה נמכר במיליונים, הן ליהודים והן לגויים, במספר עצום של שפות. ואני שמעתי מאנשים רבים כי ספר זה השתפר באופן משמעותי את חיי היומיום שלהם בדרכים משמעותיות רבות.

 

האם יתכן שרעיונותיו של רבי נחמן מכילים גרעין של אמת, וזו הסיבה שהם כה פופולריים?

יוני 18נערך: יוני 18

למאי נפקא מינה?

 

הנצרות והאיסלאם גם כן פופולריים; האם זה אומר שיש בהם גרעין של אמת? לא. אחד היה אברהם שהאמין בה' וכל השאר עבדו עבודה זרה. האם זה אומר שהיה באמונת הרוב גרעין של אמת?

 

 

נחמן מברסלב זה אחד מההזויים הגדולים ביותר שקמו לישראל, עד כדי כך שאפילו הזויים אחרים מחסידויות אחרות התנגדו לו ולתורתו.

 

אז למה היא כל כך פופולרית?

כשאתה מבטיח לבן אדם לומר 'תיקון הכללי' ותציל אותו מהגיהנום או שיתכפרו לו חטאותיו, לא פלא שזה פופולרי. תוסיף לזה את המיסיון שחסידות זו עושה בהפצת ספריו. תוסיף לכך מסוממים רבים שמצטרפים בשיטת חבר מביא חבר. תוסיף לזה שהמוטו שלהם זה שצריך לזרוק את השכל. ותקבל כת פופולארית במיוחד.

 

 

"למאי נפקא מינה?"

 

תשובתי לשאלתך היא שלהרמב"ם יש חזון מסוים לעם היהודי. אני מנסה להבין מדוע החזון לעם היהודי שהוא ההפך הגמור מהרמב"ם, הופך להיות גדול וחזק יותר

המקובלים למיניהם אשר עוסקים במיסטיקה ובהזיות מאד מאד פופולאריים, בין השאר כי הם מבטיחים לבני האדם פתרונות קסם לכל בעיותיהם מבלי להתאמץ ולשוב בתשובה אמתית שהיא קשה מאד. וכן מפני שהזיותיהם מתקבלות בקרב ההמונים אשר אינם מבינים מושכל, כלומר, קל להעביר אותם מהזיות בעניין אחד להזיות בעניינים אחרים, כי המחשבה שלהם כבר משובשת לקבל את ההזיות.

 

לרבנו הרמב"ם בהחלט יש חזון לתקומה רוחנית, חזון אשר הוא ביסודו חזון הנביאים, אתה מוזמן לקרוא את מאמרי "חזון הרמב"ם לתקומה רוחנית", העתקתי אותו גם לספרי "אפיקים להרמב"ם", בתור המבוא לספר.

Newest Posts
  • חיפשתי באתר ולא מצאתי התייחסות כלפי כשרות הבשר בארץ, הרב אמנון יצחק במשך 40 שנה בהרצאותיו מדבר על בעיית הכשרות והשחיטה של הבשר, ניסיתי לברר בעצמי עד כמה שידי משגת וגיליתי שיש בעיות לא רק בכשרות אלא גם באחסון הבשר, ולכן באופן אישי הפסקתי לאכול בשר, האם השחיטה בארץ תואמת להלכה?
  • רב מסוים טוען כי החתן צריך לחבוש כובע בטקס החתונה שלו כי מכיוון שהוא כמו מלך לכן כובע הוא כמו הכתר שלו. זה נראה כמו רעיון מעורר מחשבה. אולי נוכל לומר שבקהילה בה אף אחד לא חבוש כובעים בדרך כלל, זה יהיה ייחודי ומיוחד לחתן לעשות זאת - ובכך לציין את מעמדו המלכותי. מה תהיה השקפת הרמב"ם בעניין זה - במיוחד בנסיבות של ימינו?
  • מישהו שאל אותי לאחרונה: האם יש סמכות הלכתית אמינה המתירה - במיוחד לאדם עני - רק מזוזה אחת לכל הבית - כלומר בכניסה לבית?
אור הרמב'ם.jpg

© כל הזכויות שמורות לה' יתברך ויתעלה.

ולכן, כל מי שרוצה להפיץ ולהאיר את אור הדעת בקרב הראויים לכך, תבוא עליו ברכה.

כל ביקורת תילמד ותתקבל בברכה ובתודה, מפני שדברי מרי יוסף קאפח הם מאור רב עוצמה: "שכל ביקורת, תהיה מטרתה אשר תהיה, יש בה מן הלימוד" (מבוא לתלים, עמ' יד).

זִכְרוּ תּוֹרַת מֹשֶׁה עַבְדִּי!